Odzysk popiołów fluidalnych i konwektorowych
Odzyskujemy i dostarczamy popioły wytwarzane podczas spalania w kotłach fluidalnych i konwektorowych. W efekcie tego spalania generowane są popioły, które pod względem właściwości, składu chemicznego i fazowego w znaczny sposób różnią się od „tradycyjnych”, pochodzących z palenisk pyłowych lub rusztowych. Popioły fluidalne wykazują właściwości wiążące, stąd też istnieje ogromne zainteresowanie nimi.
Zastosowanie
Uboczne produkty spalania z energetyki znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza w produkcji materiałów budowlanych i budownictwie drogowym. Znaczącym i ważnym zastosowaniem jest produkcja cementu i betonu oraz budownictwo podziemne.
Popioły lotne z kotłów fluidalnych znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie pożądane są ich właściwości wiążące: w górnictwie, drogownictwie, przy budowie stawów osadowych i stabilizacji gruntów, rekultywacji gruntów, w przemyśle materiałów budowlanych. Są również wykorzy– stywane w rolnictwie (ze względu na wysoki wskaźnik pH umożliwiający odkwaszanie gleb), ochronie środowiska oraz w gospodarce komunalnej (zobojętnianie kwaśnych ścieków przemysłowych oraz neutralizacja che– miczna i biologiczna ścieków komunalnych).
W badaniach wykazano, że zastosowanie popiołów fluidalnych w mieszaninach z popiołami konwencjonalnymi jest właściwym sposobem uzdatniania tych materiałów jako składników cementów i betonów.
Dla każdego rodzaju popiołu fluidalnego konieczne jest jednak opracowanie optymalnego składu mieszaniny z uwzględnieniem specyficznych właściwości składników popiołowych oraz kierunków wykorzystania.
Dzięki mieszaniu popiołów różniących się pochodzeniem, składem chemicznym i mineralnym oraz stopniem rozdrobnienia można uzyskać materiał spełniający wymagania normowe dla popiołu, jako dodatku do betonu i cementu. Można również, poprzez odpowiedni dobór składników mieszaniny i ich ilości, wpływać na niektóre właściwości cementu, zaprawy, czy betonu lub uzyskać nowy wyrób o specyficznych parametrach.